Kto potrzebuje kodu LEI?

Wszystkie osoby prawne - firmy, fundacje, organizacje, stowarzyszenia, banki, firmy ubezpieczeniowe itp., które zajmują się transakcjami finansowymi, akcjami, obligacjami i innymi papierami wartościowymi, muszą posiadać kod LEI.

Twój bank jest zobowiązany do zarejestrowania Twojego kodu LEI, zanim w Twoim imieniu będzie mógł przeprowadzać obrót papierami wartościowymi. Najprawdopodobniej otrzymałeś już od nich informację o tym, że potrzebujesz kodu LEI.

Gdzie mogę uzyskać kod LEI?

Możesz zamówić kod LEI od LEI Service. Pomagamy wszystkim klientom banków w Polska, niezależnie od tego, gdzie są ich zobowiązania finansowe. Wszystkie nasze rozwiązania możesz poznać, kontaktując się z naszym darmowym wsparciem klienta lub nielimitowaną obsługą e-mail. Cena kodu LEI zależy przede wszystkim od tego, czy jest to nowa rejestracja , czy odnowienie kodu. W LEI Service zdecydowaliśmy zaoferować klientom tą samą niską cenę, zarówno za odnowienie, jak i zarejestrowanie nowego kodu LEI. Sprawdź nasze ceny.

Czy potrzebuję kodu LEI w Polska?

Kod LEI wymagany jest w Polska jeśli:

  1. Posiadasz firmę lub masz status podmiotu prawnego z numerem VAT i prowadzisz obrót akcjami, obligacjami lub innymi rodzajami papierów wartościowych.
  2. Masz status podmiotu prawnego bez numerem VAT, który prowadzi obrót akcjami, obligacjami lub innymi rodzajami papierów wartościowych.

Nie dotyczy to osób fizycznych posiadających jednoosobową działalność gospodarczą.

Kiedy wymagany jest kod LEI?

Od stycznia 2018 r. wszystkie firmy w Unii Europejskiej muszą posiadać kod LEI, aby móc kupować lub sprzedawać akcje i obligacje. Kod LEI jest wymagany do obrotu instrumentami pochodnymi od listopada 2017 r. System LEI został wprowadzony w ponad 40 krajach, w tym w całej Unii Europejskiej i części Stanów Zjednoczonych.

Jeśli posiadasz firmę handlującą papierami wartościowymi, zarówno na rynku lokalnym, jak i globalnym, musisz posiadać kod LEI. Nie ma znaczenia to, ile papierów wartościowych w obrocie posiadasz lub jaka jest ich wartość.

O kodach LEI

System kodów LEI został stworzony na wniosek krajów G20, aby wzmocnić globalny nadzór nad rynkami finansowymi. LEI został ustanowiony jako wspólny standard i system referencyjny zawierający dane, które pomagają zapewnić globalne śledzenie transakcji finansowych.

Numer LEI zawiera dwa rodzaje danych:

  • Poziom 1: Kto jest kim?
    Informacje takie jak nazwa prawna jednostki, numer rejestracyjny, adres siedziby itp.
  • Poziom 2: Kto jest właścicielem?
    Najważniejsze informacje dotyczące własności i struktury własnościowej firmy.

FAQ

Przez Podmiot Prawny (Zgodnie z ISO 17442), termin ten obejmuje, ale nie ogranicza się do jednoznacznie identyfikowalnych stron, które są prawnie lub finansowo odpowiedzialne za transakcje finansowe lub mają prawo (w swojej jurysdykcji) do niezależnego zawierania umów prawnych. Jest to niezależne od tego, czy są one zarejestrowane lub utworzone w jakikolwiek inny sposób (np. trusty). Nie obejmuje to osób fizycznych, ale obejmuje organizacje ponadnarodowe i rządowe.

Wymóg prawny uzyskania LEI jest regulowany przez krajowych regulatorów finansowych. Możesz zobaczyć listę inicjatyw regulacyjnych dotyczących przyjęcia LEI tutaj.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami banki i podobne instytucje podlegają obowiązkowi raportowania o stronach uczestniczących w transakcjach finansowych. Dlatego banki mogą zażądać, abyś uzyskał LEI, jeśli chcesz handlować.

Wszystkie osoby prawne podlegające MiFID II, które chcą przeprowadzać transakcje finansowe z wykorzystaniem instrumentów finansowych (takich jak akcje, obligacje, swapy, kontrakty terminowe itp.) muszą posiadać numer LEI. Większość banków lub firm inwestycyjnych nie może pozwolić na handel bez LEI.

Możemy również pomóc w uzyskaniu Legal Entity Identifier dla funduszu lub organizacji charytatywnej. Dotyczy to również tego, że numer LEI jest obowiązkowy dla funduszy i organizacji charytatywnych. Skontaktuj się z nami na info@leiservice.com, a my pomożemy Ci w sprawnym i łatwym wniosku o numer LEI dla Twojego funduszu lub organizacji charytatywnej lub w innych przypadkach, gdy nie masz numeru rejestracyjnego.

back to top